Wysokość i szerokość złożenia profili tworzących konstrukcję okienną decyduje o stosunku powierzchni szyby do wymiaru całego okna. Produkty z linii FORMA osiągają wyraźnie niższe wymiary w porównaniu ze standardami rynkowymi. Dzięki temu wpuszczają do pomieszczenia dużą ilość światła i jednocześnie pozwalają dostrzegać znacznie więcej świata.
Wysokości złożenia produktów z linii FORMA
W oknach FORMA, FORMA Viso oraz FORMA ThermoFibra wysokość złożenia (rama+skrzydło) jest znacząco niższa w stosunku do rynkowych standardów. W przypadku większości konstrukcji parametr ten wynosi ok. 118-123 mm. Produkty FORMA i FORMA Viso osiągają natomiast wartość 112 mm. Najniższym złożeniem, wynoszącym 109 mm, wyróżniają się okna ThermoFibra. Konstrukcje te osiągają jednocześnie najlepsze parametry termiczne. Korzystne własności wynikają z eliminacji wzmocnienia stalowego w skrzydle i zastąpienia go wiązkami z włókna szklanego.
Parametry konstrukcji ze słupkiem stałym lub ruchomym
W kwestii stosunku powierzchni przeszklenia do wymiaru całej konstrukcji należy wziąć pod uwagę również szerokość złożenia ze słupkiem stałym lub ruchomym. W każdym z produktów z linii FORMA parametr ten ma niższą wartość w porównaniu ze standardem rynkowym (ok. 190-196 mm dla słupka stałego i ok. 168-180 mm dla słupka ruchomego). Szerokość złożenia ze słupkiem stałym, w przypadku okien FORMA oraz FORMA Viso, wynosi 180 mm. Dla konstrukcji z systemu FORMA ThermoFibra jest to 174 mm. Na szczególną uwagę zasługuje szerokość złożenia ze słupkiem ruchomym. W standardowym wariancie okien FORMA wynosi ona 158 mm, a w produktach z serii FORMA ThermoFibra ? 152 mm. W przypadku konstrukcji FORMA Viso dostępny jest ekstremalnie wąski słupek ruchomy. Przy jego zastosowaniu wartość wspomnianego parametru wynosi jedynie 124 mm.
Zalety wąskiego słupka ruchomego
Zastosowanie wąskiego słupka ruchomego powoduje zwiększenie powierzchni przeszklenia i tym samym uzyskanie smuklejszej linii okien. Gwarantuje to także efektywniejsze doświetlenie pomieszczenia naturalnym światłem, co korzystnie wpływa na domowników. Więcej światła to lepszy widok oraz lepsze samopoczucie.