Budowa okuć Siegenia TITAN AF
Standardowe wyposażenie okien z okuciami Siegenia TITAN AF obejmuje następujące elementy:
1. Ruchome, obrotowe rygle antywłamaniowe KoPiBo – elementy te znajdują się we wszystkich punktach ryglowania okuć obwiedniowych Siegenia. Wyróżnia je duża wytrzymałość oraz precyzyjne dopasowanie do zaczepów. Automatyczna regulacja wysokości grzybków pozwala na ich płynną współpracę z elementami ramowymi. Dzieje się tak niezależnie od pracy termicznej okna, czyli zmiany jego wymiarów na skutek wzrostu temperatury. Możliwość obrotu grzybków gwarantuje delikatne ryglowanie i odryglowywanie, a co za tym idzie – zapewnia wysoki komfort użytkowania okna.
2. Zaczep antywłamaniowy z najazdem rolkowym w dolnym narożniku ? element przykręcany dwoma wkrętami do wzmocnienia stalowego w ramie. Współpracuje on z ryglami grzybkowymi będącymi częścią okucia obwiedniowego skrzydła. Obecność najazdu rolkowego znacząco ułatwia wprowadzenie skrzydła do ramy ? pełni on zatem funkcję podnośnika skrzydła.
3. Zaczepy z kryzą ? komponenty współpracujące z ryglami obrotowymi. W odróżnieniu od standardowych zaczepów nie tylko zapewniają one odpowiedni docisk uszczelek (a tym samym szczelność okna), ale i utrudniają wyważenie skrzydła okiennego przez włamywacza. Wynika to z obecności kryzy ? niewielkiego metalowego elementu, dzięki któremu rygle nie ześlizgują się z zaczepów w przypadku próby włamania. Warto też wspomnieć, że – w odróżnieniu od innych okuć – wszystkie zaczepy TITAN AF są stalowe, wsparte na estetycznych kompozytowych wspornikach. Zapewniają one zatem miękką pracę rygli.
4. Rozszczelnienie w narożniku ? praktyczny mechanizm umożliwiający uzyskanie niewielkiego rozszczelnienia. Co ciekawe, tej funkcji nie realizuje rozwórka tylko narożnik z dedykowanym zaczepem. Aby rozszczelnić okno, należy obrócić klamkę o 45° w górę od pozycji ?otwarte?.
5. Blokadę nieprawidłowej obsługi klamki ? element standardowo umieszczany jest w każdym skrzydle o wysokości przekraczającej 845 mm. Dzięki niemu nie można przekręcić klamki w momencie gdy okno jest otwarte lub uchylone. Można to zrobić jedynie wtedy, gdy skrzydło znajduje się w ramie.
6. Wspomaganie zamykania rozwórki i blokadę przed zatrzaśnięciem ? standardową rozwórkę TITAN AF wyróżnia duży zakres wspomagania zamknięcia. Dzięki temu zamykanie bardzo szerokich skrzydeł nie wymaga znacznego wysiłku. Dodatkowym atutem rozwórki Siegenia jest zintegrowane zabezpieczenie przed zatrzaskiwaniem uchylonego skrzydła w przypadku przeciągu.
7. Zawiasy o podwyższonej nośności ? elementy umożliwiające otwieranie i uchylanie skrzydeł. Ich nośność wynosi 130 kg. Z uwagi na to komponenty te można obciążyć bardziej niż standardowe zawiasy. Jednocześnie zapewniają one konstrukcji właściwe bezpieczeństwo. Poniższe zdjęcie przedstawia okno FORMA ze standardowymi zawiasami Siegenia.
Opcjonalne wyposażenie okien
W oknach wyposażonych w okucia Siegenia TITAN AF mogą znajdować się nie tylko wyżej wymienione elementy, ale i opcjonalne rozwiązania:
1. Okucia kryte ? wszystkie elementy tych okuć znajdują się we wrębie okna (wewnętrznej przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ramą). Dzięki nim okna lepiej wyglądają, a dbanie o ich czystość wymaga mniej wysiłku niż w przypadku tradycyjnych zawiasów. Nośność krytych okuć wynosi 150 kg.
2. Pakiety bezpieczeństwa ? okna z okuciami Siegenia mogą być wyposażone w pakiety bezpieczeństwa RC0, RC1 i RC2. Utrudniają one potencjalnemu włamywaczowi wtargnięcie do pomieszczenia.
3. Rozwórka ZIMA/LATO ? element pozwalający na zmianę stopnia uchylenia okna, a co za tym idzie – dostosowywanie ilości powietrza przedostającego się do wnętrza do warunków pogodowych. Warto podkreślić, że zmiana wentylacji z letniej na zimową nie wymaga stosowania żadnych narzędzi. Rozwórka współpracuje z narożnikiem wykorzystywanym do standardowego rozszczelnienia.
Poniższe zdjęcie przedstawia rozwórkę zamontowaną w oknie FORMA Viso.
4. TITAN vent secure ? komponent umożliwiający bezpieczną wentylację. Pozwala on na uzyskanie niewielkiego uchyłu (10 mm) i jednocześnie zachowanie ochrony przed potencjalnym włamywaczem (RC1 lub RC2). Dzięki temu elementowi można bez obaw wietrzyć pomieszczenie podczas ulewy czy nieobecności mieszkańców domu. Jego działanie przedstawia poniższy filmik:
Z pozostałymi zaletami bezpiecznej wentylacji można zapoznać się na stronie SPRYTNY Z SIEGENIA.
5. Hamulec skrzydła ? element zintegrowany z klamką. Pozwala na ustalenie położenia otwartego skrzydła i zabezpiecza je przed niepożądanym otwarciem/zamknięciem. Można zastosować go od 650 mm okna/podziału.
6. Zatrzask balkonowy ? produkt montowany w drzwiach balkonowych. Umożliwia on pozostawienie skrzydła w pozycji zamkniętej w przypadku wyjścia na balkon/taras. W ten sposób zabezpiecza drzwi przed niekontrolowanym zamknięciem albo otwarciem, np. w przypadku przeciągu.
Funkcjonowanie zatrzasku balkonowego wyjaśnia poniższa animacja.
7. Uchył wielostopniowy – wariant umożliwiający dostosowywanie stopnia wietrzenia do aktualnych potrzeb użytkownika. Zarówno w oknach wykonanych z profili 82 mm, jak i w produktach skonstruowanych na bazie profili 76 mm, odległość uchylenia wynosi 7-24 mm (4 stopnie wietrzenia). Funkcja realizowana jest za pomocą specjalnego zaczepu współpracującego z odpowiednim górnym narożnikiem.