Stolarka okienna skuteczna w walce ze smogiem
Zanieczyszczone powietrze to problem dotykający nas wszystkich. I to nie tylko w największych miastach, ale również w niewielkich miasteczkach i na kameralnych osiedlach domów jednorodzinnych. Wystarczy, że kilka osób z sąsiedztwa nie przestrzega zakazu palenia śmieci, by szkodliwe cząsteczki unosiły się w powietrzu i szkodziły. A konsekwencje zdrowotne mogą być poważne! Lista chorób, które może wywołać wdychanie szkodliwych substancji zawartych w smogu jest długa. Choć wydawałoby się, że okna i drzwi ze smogiem niewiele mają wspólnego, stolarka okienna może być całkiem skutecznym narzędziem w walce z nim.
Stosuj nawiewniki z filtrami
Szczelne przegrody uniemożliwiają szkodliwym substancjom dostanie się do wnętrza. To dlatego należy unikać wietrzenia domu w dni, w których stężenie pyłów PM10 i PM2,5 na zewnątrz jest wysokie. Warto też zainwestować w nawiewniki i współpracujące z nimi filtry o wkładach zatrzymujących cząsteczki pyłów, zarodniki roślin, roztocza i grzyby. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które są kompatybilne ze standardową stolarką okienną.
Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła
W ujęciu długofalowym okna o wysokim poziomie izolacyjności cieplnej, pozwalają na znaczną redukcję potrzeb energetycznych, a tym samym minimalizację emisji szkodliwych substancji z domowych pieców. Dlatego w trosce o środowisko, warto wybrać okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła Uw. Zwrócimy też uwagę na odpowiednie szyby, które mogą maksymalizować zysk energetyczny z promieniowania słonecznego. Ważne by g ? czyli współczynnik całkowitej przepuszczalności, był wyższy niż 50%. Ciepło w domach pomogą zatrzymać również odpowiednio dobrane przesłony zewnętrzne ? rolety i żaluzje.